Relacja z otwarcia IX Tygodnia Pracy Socjalnej 20 III 2023

tydzien_pracy_socjalnej_2023_-_relacja-1280.jpg

W dniu 20 marca 2023 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie rozpoczął się IX Tydzień Pracy Socjalnej organizowany przez Instytut Socjologii i Pracy Socjalnej.

Tradycyjnie wszystkich zgromadzonych powitali: dyrektor Instytutu Socjologii i Pracy Socjalnej dr Katarzyna Wojtanowicz oraz prorektor ds. studenckich i dydaktyki profesor Małgorzata Duda wraz z prowadzącymi doktor Barbarą Sordyl-Lipnicką, Dorotą Nowak i Małgorzatą Scąber.

Pierwszą częścią spotkania było wystąpienie doktora Bartosza Łukaszewskiego dotyczące problemów adaptacyjnych współczesnej młodzieży w kontekście koncepcji stygmatyzacji. Zwrócono uwagę na wpływ stygmatyzacji młodych ludzi na ich samoocenę oraz przyczyny i mechanizmy ich powstawania. W dalszej części poruszono kwestię zwiększającej się liczby prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży na podstawie zeszłorocznych statystyk Komendy Głównej Policji, czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które mają na to wpływ oraz przedstawiono szereg działań profilaktycznych, które są podejmowane przez samorządy w tym zakresie. Na sam koniec słuchacze mogli także zapoznać się z efektami wieloletnich badań prowadzącego w fundacji „Alternatywa”.

Drugą częścią wydarzeń było przedstawienie projektów socjalnych przez studentów II i III roku licencjatu na kierunku praca socjalna. Studenci przybliżyli młodszym kolegom i koleżankom proces tworzenia i realizowania projektów, a także trudności i wyzwania z jakimi musieli się zmierzyć.

Spotkanie zakończyło się wspólną dyskusją studentów i prowadzących na temat szans i możliwości wynikających z nauki tego, w jaki sposób realizować projekty socjalne i jak czerpać zasoby ze środowisk lokalnych.

Anna Boguta
studentka II roku pracy socjalnej