Pierwsza pomoc i bezpieczeństwo wśród dzieci

swiatowy_dzien_pracy_socjalnej_2017-1280.jpg

10 maja 2017 roku w Świetlicy Socjoterapeutycznej Wesołe Urwisy w Krakowie miał miejsce finał projektu socjalnego Pierwsza pomoc i bezpieczeństwo wśród dzieci. Projekt był przedsięwzięciem trzech studentek drugiego roku Pracy Socjalnej i skierowany był do dzieci tamtejszej świetlicy.

Podzielony był na dwie części; pierwsza część dotyczyła pierwszej pomocy, natomiast druga – bezpieczeństwa na drodze.
W części o tematyce pierwszej pomocy uczestniczyli ratownicy z Krakowskiej Grupy Ratowniczej, którzy krok po kroku wyjaśnili dzieciom zasady, którymi powinni się kierować w sytuacjach nagłych, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dzieci miały okazję nie tylko usłyszeć, czy zobaczyć jak wykonuje się pierwszą pomoc, ale mogły same wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową z udziałem fantoma oraz pozycję bezpieczną. Dodatkowo zobaczyły z czego składa się torba profesjonalnego ratownika oraz dowiedziały się w jaki sposób należy wzywać pomocy.

Po przerwie odbyła się druga część, na którą składała się tematyka bezpieczeństwa na drodze. Dzieci najpierw przedstawiły z czym kojarzy im się bezpieczeństwo, następnie wspólnie tworzyliśmy zasady bezpieczeństwa na drodze. W tej części odbywały się także zabawy oraz konkursy z nagrodami.

Zarówno dzieci jak i organizatorzy projektu wynieśli bardzo dużo pozytywnych wrażeń przy realizacji tego przedsięwzięcia.