Projekt: NAWA

Projekt

Partnerstwo na rzecz badań nad globalnym starzeniem się

(Global Ageing Research Partnership)

Zakończenie projektu planowane jest na 31.12.2021 r.

Więcej informacji u koordynatora projektu:

dr Maria Łuszczyńska, email: maria.luszczynska@upjp2.edu.pl

zdjecie.jpg zdjecie_2.jpg

Od 1 grudnia 2018 roku Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie realizuje projekt Partnerstwo na rzecz badań nad starzeniem się jako Lider międzynarodowego konsorcjum naukowego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z następującymi ośrodkami naukowymi:

1. University of Applied Sciences Upper Austria, Austria

2. Jean Monnet University, Francja

3. University of Ottawa LIFE Research Institute, Canada

4. Sau Po Center on Ageing, Hong Kong University, Hong Kong

Budżet projektu wynosi 1 440 000 zł i realizowany jest ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA w ramach programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe (APM).

Projekt jest odpowiedzią na zauważoną w środowisku gerontologów, pedagogów, socjologów, psychologów, demografów i innych badaczy procesów starzenia się potrzebę przeanalizowania fundamentów metodologicznych badań nad starością ze względu na jej różnorodność, różnice w celach poszczególnych badań. Zauważyć można stopniowe odejście od traktowania starości jako zjawiska odrębnego i złożonego w kierunku coraz większych generalizacji w badaniach nad starzeniem się. Samo zjawisko jest niezwykle aktualne, narastające i w przypadku braku myślenia strategicznego o starości, niepokojące pod względem ekonomicznym, społecznym, medycznym i politycznym. Podstawę wszelkich strategii stanowią zawsze badania diagnostyczne i prognostyczne. Przyjrzenie się istocie tych badań zdaje się być kluczowe dla budowania skutecznych strategii oraz koncepcji związanych ze starością.

Celem projektu jest zainicjowanie pogłębionej refleksji metodologicznej, nad standardami i procedurami, a także procesami badań nad starością przez przedstawicieli szerokiego środowiska specjalistów międzynarodowych, mających w dorobku rozliczne badania nad starością, prowadzone ze względu na różnorodność pespektyw, kultur i doświadczeń.

Interesariuszami projektu i jego odbiorcami są przede wszystkim osoby zainteresowane prowadzeniem rzetelnych studiów badawczych na temat starości – badacze zjawiska starzenia się, naukowcy reprezentujący różnorodne dyscypliny naukowe, ale też przedstawiciele instytucji badawczych (naukowych i społecznych), zawodów medycznych i pokrewnych im firm farmaceutycznych, agencji reklamowych, przedsiębiorcy działający w obszarze silver economy i silver market, pracodawcy, politycy lokalni, przedstawiciele władz centralnych, przedstawiciele zawodów pomocowych, w końcu sami seniorzy.

W ramach projektu zaplanowaliśmy następujące działania:

1. Zorganizowanie Międzynarodowej Konferencji Metodologicznej nt. „How to research the ageing? Aging societies on roads and off-roads of methodology” – 22-24.09.2021 r.

2. Opracowanie i wydanie publikacji międzynarodowej pt. „Researching Ageing: Methodological Challenges and their Empirical Background”

3. Opracowanie i wydanie publikacji międzynarodowej Ageing and COVID-19

4. Opracowanie i wydanie monografii Ageing as a social challenge

5. Przeprowadzenie 1 warsztatu międzynarodowego nt. „Ageing research – what for and for whom?”, University of Ottawa, Kanada

6. Stworzenie 5 raportów na temat stanu badań nad starością w każdym z krajów partnerskich

7. Przeprowadzenie 4 webinariów z udziałem badaczy międzynarodowych na tematy związane ze współczesnymi kontekstami starzenia się.

Za sukces naszego projektu uznamy:

· stworzenie możliwości wymiany doświadczeń, refleksji i dobrych praktyk w obszarze badań nad starością

· stworzenie przestrzeni do dyskusji, w ramach której wyodrębnią się standardy badawcze

· zainicjowanie dalszych działań na rzecz rozwoju badań nad starością

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano