Technologia cyfrowa wsparciem dla seniorów w czasie pandemii; Integracja międzypokoleniowa drogami nowej technologii

Projekty socjalne, zostały zrealizowane przez 2 studentki: Marię Gawron i Małgorzatę Marszalik z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Projekty odbywał się w miesiącach grudzień – luty. Były rozłożone na dwa osobne działania w dwóch rejonach a mianowicie w mieście Nowy Targ oraz Zakopane. Celem głównym projektu realizowanego na terenie w Nowego Targu było stworzenie warunków do zaistnienia integracji międzypokoleniowej między starszym a młodszym pokoleniem poprzez zorganizowanie darmowych szkoleń z obsługi urządzeń nowej technologii, natomiast celem projektu w Zakopanem było: Psychospołeczne wsparcie seniorów w czasie pandemii.

Jak wiemy rozwój technologii postępuje coraz bardziej. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze urządzenia elektroniczne takie jak: telefon lub komputer. Taki szybki rozwój powoduje, że nie każdy jest wstanie za nim nadążyć. Nie każdy wie jak prawidłowo należy posługiwać się tą nową technologią. Problem ten może dotykać każdego, jednak największą grupą osób potrzebujących w tej dziedzinie wsparcie jest grupa osób starszych. Dlatego też odpowiedzią na to było zorganizowanie darmowych szkoleń w obsłudze nowej technologia dla seniorów.

Podczas szkoleń, seniorzy mówili nam czego chcą się dowiedzieć w temacie nowych technologii. W większej części szkolenia dotyczyły obsługi skypa, ale również poczty e-mail jak i yt. Seniorzy byli otwarci na współpracę i chętnie zadawali pytania, gdy chcieli wiedzieć więcej. Był to szczególny czas, gdyż seniorzy jak i my wyniosłyśmy z tego naukę.