Ostatni dzień IX Tygodnia Pracy Socjalnej – relacja 24 III 2023

27.03.2023

W dniu 24 marca 2023 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbył się ostatni dzień IX Tygodnia Pracy Socjalnej organizowany przez Instytut Socjologii i Pracy Socjalnej.

Pierwszych gości, jakimi byli przedstawiciele Centrum Usług Społecznych w Tarnowie, powitała dr Barbara Sordyl-Lipnicka. Dwugodzinne spotkanie na temat nowych zawodów pomocowych i wyzwań w pracy socjalnej rozpoczęło się od charakterystyki miasta Tarnowa, jego ułożenia i zasobów lokalnych. Następnie przedstawiono strukturę Centrum Usług Społecznych i szereg nowych usług społecznych przez niego realizowanych w ramach specjalnie powołanego do tego zespołu. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się także czym jest usługa społeczna oraz kim są ich odbiorcy i realizatorzy. Na zakończenie nawiązano również do procesu deinstytucjonalizacji usług społecznych i wyzwań z tym związanych.

Drugim i zarazem ostatnim wydarzeniem wieńczącym Tydzień Pracy Socjalnej było wystąpienie przedstawiciela Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, a przewodnim tematem, do którego wprowadził uczestników dr Bartosz Łukaszewski było przełamywanie stereotypów na temat uchodźców po 24 lutego 2022 r. Słuchacze zdobyli wiedzę na temat tego, jakie zadania ma UNHCR w Polsce, którymi są m.in. ratowanie życia uchodźców, a także ochrona praw i budowanie lepszej przyszłości. Poruszono również kwestie organizacyjne związane z liczbą pracowników UNHCR i ich rozlokowaniem oraz przedstawiono raporty dotyczące ilości uchodźców na świecie, a także regulacje dotyczące udzielania ochrony międzynarodowej.

Na koniec studenci zadali wiele pytań oraz nawiązali dyskusję na temat działań samorządów w zakresie pomocy uchodźcom oraz zmianom, które w tym obszarze nastąpiły.

Anna Boguta
studentka II roku pracy socjalnej